Tumedad fassaadid
star_border

Kauakestvate tumedate fassaadide saladus

Tumedad värvitoonid on materjalitootjate jaoks tõeline katsumus. Baumitiga saate ühendada arhitekti, disaineri või investori värvikad ideed kauakestvate materjalide tõhususele ja kvaliteedile esitatavate rangete nõudmistega.

Miks fassaadid üle kuumenevad?

Tumedates toonides pinnad neelavad päikesekiirgust, põhjustades pinna soovimatut ülekuumenemist. Värvikaartidel näidatakse tavaliselt viimistluskihi värvitoonist sõltuv valguse peegeldustegur (HBW*). Parema ettekujutuse saamiseks: valge värvuse HBW-väärtus on 100, mis tähendab, et 100% valgusest peegeldub. Seevastu must värvus neelab kogu valguse ja selle peegeldustegur 0. Neeldunud päikesekiirgus soojendab fassaadipinda.

SILS kaitseb maja ja väldib soojuskadu. Samas takistab see ka päikeseenergia sissetungimist.

Päikesepaistelise ilma korral kuumeneb SILSi pinnal olev armeerimis- ja viimistluskrohvist koosnev õhuke ca 5-7 mm kiht märgatavalt. Suured temperatuuri muutused võivad omakorda krohvikihti kahjustada ja pragusid tekitada.

*HBW  – saksa keeles Hellbezugswert, nähtava valguse peegeldumise indeks (tegur)

Fassaadi jahutamine

Baumiti viimistluskrohvides ja fassaadivärvides on kasutusel spetsiaalsed jahutavad pigmendid, mis tagavad jahedama fassaadipinna kuna neelavad palju vähem päikesekiirgust.
Kuidas seda saavutada?

Päikesekiirgus (spekter) koosneb mitmest eriosast. Silmadega näeme vaid selle nähtavat osa. Lisaks nähtavale kiirgusele on veel infrapunakiirgus, mis tekitab neeldumisel soojust. Pärast aastatepikkust uurimistööd õnnestus kasutusele võtta pigmendid, mis peegeldavad rohkem päikesekiirgust, et fassaadipinna temperatuurikõikumised oleksid väiksemad.

Baumiti fassaadikrohvid ja -värvid

Uue põlvkonna pigmente eriomaduste tõttu võeti kasutusele uus parameeter - TSR-tegur. TSR* on kogu päikesekiirguse peegeldumise tegur, mis iseloomustab fassaadi võimet peegeldada kõiki päikesekiirguse komponente.

Katsed ja kogemused on tõestanud, et jahutavate pigmentide kasutamisel on võimalik saavutada enam kui 10 °C väiksem pinnatemperatuur.

*TSR – inglise keeles total solar reflectance, kogu päikesekiirguse peegeldumise indeks või tegur

Lihtsamad reeglid

Maja värvitooni valimisel saate nüüd lihtsalt orienteeruda. Soojustatud fassaadidele (SILS) kehtivad lihtsad reeglid. Tavalise SILSi korral (üks armeerimiskiht) saate valida kõiki värvitoone, mille TSR on kõrgem kui 25.

Ent kuidas on tumedamate toonidega?

Ka nende korral ei ole mingeid tehnilisi piiranguid. Õige materjali valikul ja kasutamisel tuleb vaid arvestada suuremate kuludega. Ka sel juhul ei mängi soojustusmaterjal mingit rolli. Saate kasutada nii mineraalvilla kui ka vahtpolüstüreeni.

Soojustusmaterjalile tuleb paigaldada kahekordne armeerimiskiht või kasutada armeerimiskihi teostamisel spetsiaalset kiududega tugevdatud kasutusvalmis armeerimissegu. Boonusena saate fassaadi, mis on mehaanilistele kahjustustele vastupidavam.

Tmavé fasády

Soojusisolatsiooni armeerimiskiht tumedate värvitoonide korral (TSR < 20)

SILS Baumit Star EPS
Kahekordne armeerimiskiht: 2 × ( StarContact + StarTex).
Armeerimiskihi kogupaksus: 5–6 mm.

SILS Baumit Power
Armeerimiskiht: 1 × Baumit PowerFlex + StarTex.
Armeerimiskihi kogupaksus: 3–4 mm.

SILS Baumit Star Mineral
Kahekordne armeerimiskiht: 2 × (StarContact + StarTex). Armeerimiskihi kogupaksus: 6–7 mm.

TSR: 0 kuni 19 (väga tumedad värvitoonid): sellistes värvitoonides tooted ei sobi SILSi viimistlemiseks – seetõttu pole selliseid värvitoone (TSR < 20) Baumit Life’i värvikaardil.

Tmavá fasáda