Baumit Nanopor kauakestva ja puhta fassaadi jaoks
star_border

Kuidas saab valgus fassaadi puhastada?

  • kaua puhtana püsiv
  • mineraalne
  • nanotehnoloogia

Fassaadikrohvi valikul tuleb lisaks hinnale arvestada ka mitmeid muid tegureid. Üks oluline omadus on fassaadi pikaajaline eluiga ja puhtus.

Puhas fassaad


Inovačné centrum Wopfing

„Kuidas saab fassaadi lihtsasti puhastada?“

Hoone fassaad peab lisaks põhiomadustele, nagu kaitse külma, müra ja niiskuse eest, vastama ka esteetilistele nõuetele. Nahaga sarnaselt puutub fassaad pidevalt kokku mitmesuguste väliskeskkonna mõjudega, mille tagajärjel see varem või hiljem saastub.
Üle 10 aasta on dr Jürgen Lorenzi juhitud uurimisrühm Wopfingi kontserni kesklaboris läbi viinud projekti „Puhtust tagav pinnatöötlus“. Uurimisrühm pani suurima rõhu nanotehnoloogia valdkonnale. Töö tulemuseks on Baumit Nanopor – loomulikul viisil ja mõõdetaval määral isepuhastuv fassaadiviimistlus.

Nanotehnoloogia

Nanotehnoloogia tegeleb üliväikeste struktuuride loomise, uurimise ja kasutamisega. Sõna „nano“ on pärit kreeka keelest ja tähendab 'kääbust'. Eksperdid ja meedia nimetavad nanotehnoloogiat 21. sajandi põhitehnoloogiaks. Selle asemel, et minna „kõrgemale ja edasi“, on selle moto: „väiksemaks ja kiiremini“.

Selle tehnoloogia põhielementideks on nanoosakesed. Materjalide eesmärgipärane väljatöötamine aatomi tasandil, aga ka sellel väikesel skaalal esinevate erinähtuste kasutamine loob palju uusi võimalusi peaaegu igas loodusteaduste valdkonnas, nagu energeetika, keskkond, IT, meditsiin või ravimitööstus. Nanotehnoloogia võimaldab välja töötada ka uusi ehitusmaterjale ja täiustada olemasolevaid. Nanoosakesed ei ole silmaga nähtavad, kuid saame nende positiivseid mõjusid tuvastada uute, kvaliteetsemate, tõhusamate ja vastupidavamate lahendustega, mida kasutatakse ehitustegevuses üha rohkem.

Bežná štruktúra omietky pod mikroskopom

Hariliku krohvi struktuurne pind kogub tolmu, mis on toitaine erinevatele mikroorganismidele.

Štruktúra Nanopor omietky pod mikroskopom

Mikroskoopiliselt sile pind kaitseb fassaadi mustuse ladestumise eest – see on puhta välimuse säilitamise esimene eeldus.

Krohvi Baumit NanoporTop pind on mikroskoopiliselt sile ja sellel on niinimetatud nanopoorne struktuur. Nanopoorid on väikeste orgaaniliste ja anorgaaniliste mustuseosakeste jaoks liiga väikesed, mistõttu on sinna raske kinnituda. Lisaks ei tõmba madal elektrostaatiline laeng mustust ligi ja fassaad peab tõhusamalt määrdumisele vastu. Loodusjõudude (nt tuule, vihma, lume, ultraviolettkiirguse ja temperatuurimuutuste) toimel eraldub osa mustusest fassaadilt. Tänu isepuhastuvale võimele püsib fassaad kauem puhas ja ilus.

Nanopor mikroskoobi all

Vett tõrjuvate omadustega krohvid märguvad vähe. Vihmavesi peseb fassaadi, kuid mitte kohtades, mis jäävad vihma varju – rõdude, karniiside ja tavate konstruktsioonide alla.

Baumit NanoporTop toimib tänu krohvi pinnal olevale õhukesele hüdrofiilsele kihile täiesti uuel põhimõttel. Selles on nanopoorid, mis imavad niiskust ja vähendavad vee pindpinevusjõude. Vesi tungib krohvi pealmisse kihti ja korduval aurustumisel avaldab see survet krohvile sattunud mustusele. Nanopoorid on optimaalse niiskusrežiimi saavutamisel aktiivsed mitte ainult kokkupuutel vihmaveega, vaid ka õhuniiskusega.

Hydrofóbny povrch omietky

Veetilk standardse krohvi vett tõrjuval pinnal

Hydrofóbny povrch omietky

Veetilk Baumit NanoporTopi krohvi hüdrofiilsel pinnal

Kuidas see toimib?

Čistenie fasády_krok 1
Čistenie fasády_krok 2
Čistenie fasády_krok 3

Fotokatalüüs


Fotokatalüüsi tulemusel toimub orgaanilise aine, mustuse keemiline lagunemine.
Sellise reaktsiooni toimumiseks peab aine struktuuris olema katalüsaator (titaanoksiidi TiO2) , mis aktiveeritakse päikese ultraviolettkiirguse toimel. Tänu uuele fotokatalüsaatorile ja valguse ainulaadsele jõule saavutab Baumit Nanopor arvestatava isepuhastuva efekti. Fassaad püsib kauem särava ja kaunina.

Toime


Kui kasutada fotokatalüüsi krohvi või värvi korral, aitab see pinnale kogunenud mustuse kontaktpinda viimistlusmaterjaliga nõrgendada.
Oluline on ka see, et fotokatalüüsi mõju tunnevad ka bakterid, vetikad ja hallitusseened!

Puhtam fassaad


Mustuse ja mikroorganismide kontakt fassaadi viimistlusmaterjaliga on halvem ning vihma, niiskuse ja tuule toime osa neist eemalduvad. Seega aitavad loodusjõud pidevalt fassaadi puhtana hoida. Orgaanilise saaste eest kaitsev uus fotokatalüüsil põhinev meetod on keskkonnakaitse seisukohast jätkusuutlik ja vähendab fassaadi  hooldus- ja uuendamisvajadusi.

Investeering tulevikku

Baumit on enam kui kümne aasta pikkuse arendustöö käigus loonud kvaliteetsed, vastupidavad ja kauakestvad fassaadisüsteemid. Fassaad on pidevalt saasteainete ja ilmastikuolude mõju all, mis muudavad aastate jooksul selle välimust. Hoone kena välimuse säilitamiseks tuleb fassaadi pikema või lühema aja pärast värskendada (vähemalt uus värvikiht), mis muidugi toob endaga kaasa teatud kulud (materjal, töö, tellingud).

Tänu Baumit NanoporTopi silmapaistvatele omadustele püsib fassaad kauem puhas ja ilus, vähendades nii hooldustööde ja värskendamise kulusid. Fassaadide renoveerimisel on Baumit NanoporColor ideaalne lahendus vanemate soojusisolatsiooni-liitsüsteemide ja klassikalste mineraalsete krohvide pinna ülevärvimiseks.